Органикалық қосылыстар жөнінде түсінік

Сабақтың тақырыбы: Органикалық қосылыстар жөнінде түсінік.Органикалық заттардың ерекшеліктері мен маңызы. Химиялық құрылысы. Изомерия туралы ұғым

Abyroi.ART Abyroi.ART

Альдегидтер

Тақырыбы: АльдегидтерБасталуы1. Топқа бөлу: қызыл, жасыл, сары түстер арқылы топқа бөлу2. Психологиялық ахуал: «Сіздің көңіл күйіңіз қандай?»Мақсаты: оқушылар көңіл күйін білу.Қажетті заттар: түрлі - түсті қағаздан жасалған фигуралар, маркер.1а) ИнтерпритацияҚызыл - қуанышты көңіл күй,Алқызыл - ұнамды көңіл күй,Сары - жағымды көңіл күй,Көк - суық көңіл күй,Қоңыр - қиналған көңіл күй,Күлгін - алаңдаушы көңіл күй,Қара - күш қуаттың төмендеуі,Ақ - анықталмаған

Abyroi.ART Abyroi.ART

Химиядан сандық және сапалық есептерді шығару үлгілері

Ақтөбе облыстық білім басқармасыАқтөбе облыстық ғылыми - тәжірибелік орталығы«Химиядан сандық және сапалық есептерді шығару үлгілері»Химия пәнінен оқушыларға, жас мұғалімдерге арналған әдістемелік көмекші құралҚұрастырған:А. Х. Мунайтбасова Қ. Жұбанов атындағы орта мектебінің химия пәні мұғаліміПікір жазғандар:Г. К. Мукеева - Ақтөбе облыстық ғылыми – тәжірибелік орталығының бөлім меңгерушісіБ. Б. Досанова – Ақтөбе өңірлік мемлекеттік университетінің химия және химиялық технология кафедрасының оқытушысы, педагогика ғылымдарының

Abyroi.ART Abyroi.ART
Ad image
Қазақ тілі пәнінен республикалық олимпиада
5-11 сынып оқушыларын 2025-2026 оқу жылының қараша айындағы Қазақ тілі пәнінен республикалық олимпиадаға қатысуға шақырамыз.

Біз әлеуметтік желідеміз

Материалдар санаты

Мақала

105 материал

Ашық сабақ

26 материал

Ғылыми жоба

20 материал

Сабақ жоспары

51 материал
Республикалық байқау
"Абырой" ғылыми-әдістемелік журналы ұйымдастырған Республикалық оқушылар мен ұстаздарға арналған байқауға қатысуға шақырамыз.

Редакция таңдауы

Республикалық байқау

Күн жүйесі

Сабақтың тақырыбыКүн жүйесі Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары7. 7. 1. 2 - Күн жүйесінің нысандарын жүйелеуСабақтың мақсатыБарлық оқушылар орындай алады:1) Күн жүйесінің құрамында неше планета бар екенін біледі2) Күннен алыстап орналасу ретін біледі3) Күн мен түннің көктемгі және күзгі теңелу нүктелерін, жазғы және қысқы Күн тоқырауы қашан болатынын біледі.Оқушылардың көпшілігі орындай алады:1) Құралсыз көзбен қанша планетаны көрінетінін айта біледі.2) Астрономия ғылымының дамуына түрткі болған жағдайларды түсінеді.3) Зодиак шоқжұлдыздары нешеу және оларды атай біледі.Кейбір оқушылар орындай алады:1) Күн жүйесіне планеталардан басқа қандай аспан денелері енетіндігін біледі.2) Уран мен Шолпанның басқа планеталардан ерекшелігін ажырата біледі.3) Марс планетасына қызығушылықтың арту себебін талдайдыБағалау критерийлеріОқушы оқу мақсатына жетеді, егер:Күн жүйесін құрайтын аспан денелерін жүйелейді.Тақырып шеңберінде өз идеясын ұсына алады.Тілдік мақсаттар1) Планеталардың, астероидтардың, кометалардың, метеориттердің атауларын оқи және айта алады2) Тақырыпқа сай терминологияны дұрыс қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: планета, астероид, комета, метеорит, ось, орбита, Болпан, Аңырақай, Есекқырған, сақина, теория, гипотеза, период. Құндылықтарды баулуТоптық жұмыс арқылы жауапкершілікке, ынтымақтастыққа, өзара көмекке баулу.Пәнаралық байланысГеография – Күн және күн жүйесі. Ғарыштық кеңістіктің заттық табиғаты (5 - сынып)АКТ қолдану дағдыларыПрезентация, видео Тақырып бойынша алдыңғы білім 7. 7. 1. 1. Аспан денелері туралы ғылым.Тақырып бойынша алдыңғы білім 7. 7. 1. 1. Аспан денелері туралы ғылым.Сабақ барысы:Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері РесурстарСабақтың басы5 минутСәлемдесу, психологиялық ахуал туғызу.Сабақ алдында шаттық шеңберін өткізу «Жүректен - жүрекке».Оқушыларды топқа бөлу:Планета АстероидКометаМетеорит.Топ басшыларын тағайындау.Оқулық, дәптерҚима қағаздар.5 минутӨткен білімдерін пысықтау және өтетін тақырыпппен байланысын көрсету мақсатында1. Әлем құрылысы туралы Аристототельдің көзқарасы қандай еді?2. Птолемейше Әлем жүйесінің құрылымы қандай еді? Ол қандай жүйедеп аталады?3. Птолемей тұжырымдарына түзету енгізген қай ғалым?4. Бируни еңбектерінің маңызы неде? Ол қандай көзқарасты жақтады?5. Н. Коперник теориясы бойынша Әлемнің құрылысы қандай? Ол жүйе қалай аталады?6. Коперник ілімін жақтаушылар кімдер еді?7. Коперник теориясының маңызы неде?Қол шапалақтау арқылы бағалауКомпьютер, карточкалар,сұрақ - жауап.Сабақтың ортасы5 минут5 минут10 минут5 – минут БББ кестесін (білгім келеді туралы толтырады)Сабақты бейнефильм көрсету арқылы бастау. Осы бейнефильм туралы не ойлайсыздар.Ақпарат көзімен. Оқулықпен жұмыс.Сұрақтар: Топпен жұмыс.№1 – деңгейлік тапсырмаI – топқаЖер тобындағы планеталардың жалпы сипаттамасыII – топқаАлып планеталардың жалпы сипаттамасыIII – топқаЖер тобындағы және алып – планетарлың ұқсастықтары мен айырмашылықтарыIV - топқаПланета түстерінің себебін түсіндір.Қ. Б. «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясын қолдану арқылы бағалайды.№2 – деңгейліктапсырмаКесте толтыруI – топқаПланетаның атауыПланетаның түсіТүстің себебін ашуII – топқаПланеталардың сипаттамасыЖер тобындағы планеталар1. Масса2. Температура3. Жылдың ұзақтығыIII – топқаПланеталардың сипаттамасыАлып - планеталар1. Масса2. Температура3. Жылдың ұзақтығыIV - топқаЖер тобындағы планеталарАлып - планеталарҰқсастығы мен айырмашылығыБас бармақ әдісі арқылы бағалайды:№3 – деңгейліктапсырмаБос орындарды толықтыру1. Күнді айнала қозғалатын аспан денелері (планеталар, астероидтар, кометалар, метеориттер)...... құрайды.2. Құралсыз көзбен бес планетаны -...,...,...,...,... көруге болады.3. Күнге ең жақын планета -..., қазақша аты -....4. Алып планеталдың ішіндегі ең жақсы зерттелгені -..., қазақша аты -....5. Уран мен Шолпан – өз осьтерінен барлық басқа планеталар айналатын бағытқа...... бірден – бір планеталар.6. «Ұсақ» денелермен соқтығысудың өзі Жер үшін.......7. Сібірге...... құлаған метеориттің салдарынан Жер сілкінісі, өрт шықтыЖауабын кітаптан тауып жазады(қолдауды көп қажет ететін оқушылар үшін)БББ«https://www. youtube. com/watch? v=GzRIu9jbCBg&t=115s»Оқулық, дәптер, электронды оқулық.КарточкаларСергіту сәті3 минутҮш санының қасиеттері туралы әр бала жеке сөздер табады.Үш тоқтам: ақыл - арқан, ой - өріс, адам - қазық.Үш тәтті: жан тәтті, бала тәтті, жар тәтті.Үш қуаныш: алғыс айту, өзіңді көптен іздеуі, ізіңнің өшпеуі.Үш биік: билік, дәулет, даналық.Үш мақсат: сауда мақсаты - ұту, жол мақсаты - жету, дау мақсаты - шешу.Үш алыс: жер мен көк, кәрі мен жас, жақсы мен жаман.Үш көз: су анасы - бұлақ, жол анасы - тұяқ, сөз анасы - құлақ.Үш даусыз: мінез даусыз, кәрілік, ажал даусыз.Үш қуат: ақыл, жүрек, тіл.Үш кемдік: зұлымдық, еріншектік, надандық.Сұрақ - жауап, дәстүрлі емес педагогика.Сабақтың соңы3 минут2 минутСабақты бекітуБББ кестесін толтыруБілемінБілгім келедіБілдімБББ кестесін (не білгенін толтырады)Оқушылар топта талқылап алады да, топ басшылары түйсінді ойларын ортаға салады.Қ. Б. бір – бірін бағалау.Ассоцияциялық аймақ. 1 минутКері байланыс. «Серпілген сауалдар» (сабақты қорытындылау)1. Адамдар өзін қоршаған әлемнің құрылысын, ондағы болып жатқан құбылыстарды зерттеуге құмарлығы туралы не айта аласыз.2.... айтқанымен келісесіз бе?3.... пікірін толықтырыңыз.4. Қазіргі кезде Күн жүйесіне енетін аспан нысандарын Жерден ұшырылған автоматты қондырылғылар арқылы жан - жақты зерттеудің маңызы.Үйге тапсырмасы: 40§ оқу, терминдерді дәптерге жазу.(1минут) Әр планета туралы қосымша дерек жинау.Қосымша ақпарат:Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардыңматериалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. Саралау әдістерін жүзеге асыру үшін топтық саралау, білім деңгейі әртүрлі оқушыларды тапсырмамен саралау және дереккөздердің ауқымына, идеяларды түсіндіретін мəтіндер арқылы саралау жоспарланды.Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға: Физикалық диктантҚолдауды аз қажет ететін оқушыларға:Кестені қолданыппланеталардың атауын, түсін, түстің себептерін, сипаттамасын береді.Қолдауды қажет етпейтін оқушыларға: Кестені қолдана отырып, күн жүйесіне енетін басқа аспан денелерін, Марс планетасына қызығушылықтың арту себебін түсіндіруарқылы шығармашылық тапсырмасы беріледі. «Сен қаншалықты сенесің»тапсырмасын «Екі жұлдыз, бір тілек»әдісін«Шапалақтау» әдісі арқылы, видео арқылы білім игергенде«Басбармақ»арқылы бағаласа, жалпы сабаққа «Серпілген сауалдар»стратегиясы арқылы кері байланыс жасалады.Сенім білдіру арқылы бағалауды жөн көрдім.Сабақтың барлық бөлімінде қауіпсіздік ережелері сақталды.Сергіту сәті.Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрыс қойылған ба?Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралау дұрысжүргізілді ме?Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандайауытқулар болды, неліктен?Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1. Интербелсенді әдістерді қолдану2. Сергіту сәтіСабақты жақсартуға не ықпал ете алды? (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)1. Оқушылардың сабаққа деген ынтасы2. Топтардағы оқушылардың белсенділігіСабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 

Abyroi.ART Abyroi.ART
Ad image