ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: «САҢ ЖИЕНІҢ ӘРІП ЖАСАУЫ
Абилдаева Ардак Серикбаевна
Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы
№8 облыстық арнайы санаториялық мектеп-интернаты
Бастауыш сынып мұғалімі
Пән: Әдебиеттік оқу | Мектеп: №8 облыстық арнайы санаториялық мектеп-интернаты | ||
Сынып: 4 «А»-сынып | Қатысқандар саны: Қатыспағандар : | ||
Сабақ тақырыбы | Жазу,сызу,өнер-адамның рухани құндылығы «Саң Жиенің әріп жасауы. | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.1.3.1 Шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде мақсаты сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру 4.3.3.1 Шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, таныстырылым түрінде ұсыну | ||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар жасай алады: • Оқушылар тақырыпқа сәйкес шығарма түрлерімен танысады. Шығарма мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу мүмкіндігін қарастырады. Оқу мақсатына сәйкес дауыстап, түсініп, іштей, мәнерлеп, сын тұрғысынан бағалап, көз жүгіртіп оқу дағдылары жетілдіріледі. Оқушылардың көбі жасай алады: • Әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, эпитет) анықтауды жалғастырады Материалды өңдеу және тұжырым жасау мен себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсете алу әрекеттері жүйеленеді.Шығарманың құрылымын, әр түрлі стильде жазылған жұмыстарды жетілдіреді, өз бетінше орфографиялық, пунктуациялық қатені табу және түзетудің жолдары қарастырылады. Оқушылардың кейбірі жасай алады: • Оқушыларды түрлі жанрдағы . шығармалармен таныстыру арқылы Ұлы дала тарихы, Отаны туралы шежіре сырлары, Туған жердің табиғаты туралы ойларын ортаға салады. Бөлімде Отанға деген құрмет, сүйіспеншілік, қазақстандық патриотизм құндылықтарын қалыптастыру мақсаты қарастырылады. | ||
Жетістік критерийлері | Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алады.Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады.Оқу мақсатына сәйкес дауыстап, түсініп, іштей, мәнерлеп, сын тұрғысынан бағалап, көз жүгіртіп оқу дағдылары жетілдіріледі. | ||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||
Пәнаралық байланыстар | Сабақ барысында жаттығуларды орындау, сын есімді анықтауға арналған әдебиеттік оқу пәннен алған білімдерін пайдаланады. | ||
АКТ қолдану дағдылары | БАҚ және мультимедиялық құралдарды пайдалану;слайд,кесте Дерекқордан және интернеттен ақпаратты іздеу; | ||
Бастапқы білім | Жалпы құндылық туралы ұғымдары қалыптасқан, оларды ажырата алады. | ||
Сабақтың барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы | Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып шынжыр» жылулық шеңбері Армысың алтын күн! Армысың көк аспан! Армысың достарым, Қуаныш сыйлаған. -Қалай ойлайсыңдар,балалар,бұлар қай халықтардың жазуы болуы мүмкін. (Балалар, қима қағаздарда жазылған ертегі тақырыптары бойынша топқа бірігеді.) І топ. Халық ертегілері. ІІ топ. Народные сказки. ІІІ топ. National fairy-tales. Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Ертегі кейіпкерлерінің жақсы қасиеттерін сипаттап жаз. -Ертегі мазмұнына қай мақал-мәтел сәйкес келеді? «Ақыл-жастан,асыл-тастан» ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру. Сюжеттің дамуын болжаймын. Шығармашылық жұмысты сызба түрінде ұсынамын. Күтілетін нәтижені анықтау | Жұмыс ережесі Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмасы | |
Сабақтың ортасы | Түсіндірме. Қазақ әліпбиі бірнеше рет өзгерді. «Түсініп оқы» айдары. Саң Жиенің әріп жасауы. (Ө) Әр оқушы өз беттерінше белгіленген жерге дейін ертегіні түсініп оқиды. «Болжа» айдары (Т) Болжау әдісі бойынша оқушылар мәтіннің бір бөлігін оқып болғаннан кейін, олардың ойларынша әрі қарай не болатынын болжайды. Оқушылар оқылған мәтінде келтірілген, өз болжамдарына негіз болған ойларға сүйене отырып, өз болжамдарын топтағы балаларға дәлелдеулері тиіс. Танысу үшін оқу және сканерлеу тәсілі бойынша мәтіннің негізгі идеясын, стилі мен құрылымын анықтау үшін, мәтінді тез көз жүгіртіп оқып шығуды көздейді. Бұл тәсілді болжамдарды дәлелдеу үшін пайдалануға болады. Мысалы: Мәтінді оқырдың алдында оқушылар өздерінің қандай негізгі ақпарат іздейтіндерін анықтап алулары керек: Саң Жие неге қуанды? Сөздікпен жұмыс : Жіті-мұқият, ұқыпты «Орында» айдары (ТЖ) Әр топқа төмендегі тапсырмаларды үлестіру. 1-топ. Ертегі мазмұнына жоспар жазады. 2-топ. Әр аңшының таңдаған жолын көрсетіп, Саң Жие ашқан жаңалықты ертегіден тауып оқиды. 3-топ. Сөзді,сөйлем мазмұнын сызба, сурет немесе таңба арқылы белгілейді. (Жұмыстарын соңында көпшілікке жариялайды.) Мұғалім: -Ертегі мазмұны бойынша өзіңде қандай сұрақтар пайда болды? «Баға бер» айдары — Саң Жие қандай адам? Осы сұрақ төңірегінде оқушылар Саң Жиеге баға береді. Топ мүшелері әртүрлі пікірлерді тыңдай отырып, ішінен өздеріне ұнаған пікірді таңдап алады. | Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырма лары. | |
Сабақтың соңы | Сабақты » Ыстық орындық» стратегиясы бойынша қортындылау,яғни ортаға шығып,орындыққа отырып, сұрақтарға тез жауап беру керек. — Саң Жие қандай адам? -Саң Жие қиындықтан шығудың жолын қалай тапты? -Саң Жие ойлап тапқан белгілер қалай аталады? (ҚБ) “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі. Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Білім гүлі» кері байланыс. | Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы, тапсырмала ры арқылы білдіре алады. | |
Загрузка…