Аннотация: Мектептің химия пәнінің негізгі міндеттерінің бірі — оқушылардың зерттеушілік әрекеттерге барынша тартылатын сабақтарды дамыту. Яғни, химияны оқытуда оқушылардың танымдық қызығушылықтарын арттырып, білім деңгейін күшейту. Бұл мақалада химия сабағында оқушылармен фронтальды және демонстрациялық тәжірибе түрлерін жасау, зерттеу сабақтарының негізгі контурлары туралы баяндалған.
Кілт сөздер: химия, танымдық қызығушылық, фронтальды тәжірибе, зерттеу сабақтары, демонстрациялық тәжірибе.
Қазіргі таңда мұғалімдердің сабақ беру процесінде оқушылар арасында пәнге деген танымдық қызығушылықтың болмауы сияқты мәселеге тап болады. Бұл әсіресе химия сабақтарында көрнекі материал болмаған кезде және өз қолымен химиялық тәжірибелер жүргізе алмаған кезде байқалады.
Сондықтан бұл жұмыстың негізгі міндеті оқушылардың зерттеушілік әрекеті барынша тартылатын сабақтарды дамыту болды.Жаңа білім оқушылар алдында тұрған міндеттерді жақсы түсініп, алдағы жұмысқа қызығушылық танытқан кезде жақсы қабылданады [1].
Жаңа білім оқушылар алдында тұрған міндеттерді жақсы түсініп, алдағы жұмысқа қызығушылық танытқанда жақсы қабылданады. Мақсаттар мен міндеттерді белгілеу әрқашан оқушылардың дербестігін көрсету қажеттілігін, олардың өзін-өзі бекітуге ұмтылысын, жаңа білімге құштарлығын ескереді. Сабақта мұндай қажеттіліктерді қанағаттандыруға жағдай жасалса, оқушылар қызығушылықпен жұмысқа тартылады.
Пәнге деген қызығушылықты дамытуда оқытылатын материалдың мазмұнына толық сүйену мүмкін емес. Танымдық қызығушылықтың бастауын тек материалдың мазмұндық жағына дейін қысқарту тек сабаққа ситуациялық қызығушылыққа әкеледі. Егер оқушылар белсенді әрекетке тартылмаса, онда кез келген мазмұнды материал олардың пәнге деген ойшылдық қызығушылығын тудырады, бұл танымдық қызығушылық болмайды [2].
Мектеп оқушысының миы білім оның тереңдігіне сирек енетіндей етіп орналасады, олар көбінесе бетінде қалады, сондықтан нәзік болады. Оларға ішке кіруге көмектесетін және сол жерде «жарылып», содан кейін сенімге айналатын күшті «детонатор» қызығушылық болып табылады. Оқушыны жұмысқа тартатын құралдарды іздеу маңызды [3].
Танымдық қызығушылық әдістемесінің аспектілері үш тармақты қамтиды:
1. Оқушыларды сабақтың мақсаты мен міндеттеріне қатыстыру;
2. Қайталанатын және жаңадан өткен материалдың мазмұнына қызығушылықты ояту;
3.Оқушыларды олар үшін қызықты жұмыс формасына қосу.
Саналы жұмыс оқушылардың алдында логикалық негізделетін оқу тапсырмаларын түсініп, қабылдауынан басталады. Бұл үшін бірқатар әдістер қолданылады. Көбінесе бұл жағдай бұрын үйренгенді қайталау арқылы жасалады. Содан кейін оқушылардың өздері алдағы жұмыстың мақсатын құрайды.
Әр мұғалімнің мақсаты – өз пәніне деген сүйіспеншілік пен қызығушылықты ояту. Дегенмен, химиядан мектеп бағдарламасы есте сақтауға көп ықпал етеді және оқушылардың шығармашылық ақыл-ой белсенділігін әрдайым дамыта бермейді.
Оқушылардың белсенділік дәрежесі реакция, мұғалім жұмысының әдістері мен тәсілдері оның педагогикалық шеберлігінің көрсеткіші болып табылады.
Оқытудың белсенді әдістерін мектеп оқушыларының танымдық белсенділігінің деңгейін барынша арттыратын, оларды ынталы оқуға ынталандыратын әдістер деп атаған жөн. Педагогикалық тәжірибеде және әдістемелік әдебиеттерде білімнің қайнар көзіне қарай оқыту әдістерін ауызша (әңгіме, лекция, әңгімелесу, оқу), көрнекі (табиғи, экрандық және басқа көрнекі құралдарды, тәжірибелерді көрсету) және практикалық деп бөлу дәстүрлі түрде қалыптасқан. (зертханалық және практикалық жұмыс). Олардың әрқайсысы белсенді де, аз белсенді, пассивті де болуы мүмкін .
Әр оқушының жаңалыққа, ізденуге құмарлығы бар. Тіпті үлгерімі нашар оқушының өзі бірдеңені «ашуға» қол жеткізгенде пәнге қызығушылық танытады. Сондықтан когнитивті белсенділікті арттыру үшін химияны оқығанда мыналарды қолдану ұсынылады:
Фронтальды тәжірибелер барысында, мысалы, 8-сынып оқушылары «Оттегінің химиялық қасиеттері» тақырыбы бойынша қарапайым және күрделі заттардың жақсы жану жағдайларын тәжірибе жүзінде анықтайды, «ашады». Фронтальды бақылаулар оқушыны жаңалық «жаса алатынына» сендіреді, оған серпін тәжірибе береді [4].
Зерттеу сабақтары оқушының зерттеу пәні ғылымда бұрыннан ашылған нәрсені «қайта ашу» болып табылады, сонымен бірге оқушы үшін зерттеу тапсырмасын орындау әлі белгісіз білім болып табылады .
Сабақ барысында оқушылардың өздері фактілерді жинақтайды, гипотезаны алға тартады, эксперимент жасайды, теория жасайды. Мұндай сипаттағы тапсырмалар оқушылардың қызығушылығын арттырады, бұл білімді терең және тұрақты түрде меңгеруге әкеледі. Сабақтағы жұмыс нәтижесі мұғалімнің проблемалық сұрағына жауап ретінде мектеп оқушыларының өз бетінше алған қорытындылары болып табылады. Мысалы, электролиттік диссоциация теориясына сүйене отырып, ион алмасу реакцияларының мәнін, механизмін және себебін ашу. Химия пәнінің құрамдас бөлігі зертханалық жұмыстарды орындау болып табылады. Жұмыс тәртібін және қажетті құрал-жабдықтарды ұсыну үшін жігіттерді шақыруға болады. Егер оқушыға жұмысты орындау қиын болса, онда ол оқулықты пайдалана алады. Бұл өз бетінше ойлауға, сабақты «міндет» ретінде емес, зерттеу әдісі ретінде қарастыруға үйретеді.
Негізгі контурлар. Тірек конспектілер оқушыға химиялық құбылысты немесе заңды зерттеу жоспарын құруға, сонымен қатар қажет болған жағдайда келесі сабақтарда өтілген материалды тез аяқтап, қайталауға мүмкіндік береді. Мысалы, «Химиялық реакциялардың жылдамдығы» тақырыбы бойынша конспектіні 9 және 11 сыныптарда қолдануға болады [5].
Дәріс оқу үрдісінің тиімді буыны ретінде басқа сабақтармен, ең алдымен семинар сабақтарымен тығыз байланысты, онда оқушылар өздік жұмыс процесінде білімдерін кеңейтіп, тереңдетеді. Бұл сабақтарда мектеп оқушыларының мүмкін болатын психикалық күйзелістерін ынталандыратын атмосфера жасалады. Дәріс оқушылардың жас мүмкіндіктерін, білім деңгейін ескере отырып жүргізіледі.
Дәрістің бастапқы кезеңінде оқушыларға берілген ақпаратты тыңдау және қабылдау, талдау, қорытындылау, дәріс барысында негізгі және маңызды сәттерді бөліп көрсету, оларды қысқаша тұжырымдау және жазу, конспект жасау; бұл дағдылар олардың кейінгі өмірінде қажет болатынын түсіндіреді.
Дәрістерді қабылдауға дайындығы жоғары сыныптарда оқушыларды сабақтың басында лекция жоспарын құруға, ал сабақтың соңында тапсырманы тексеруге шақыруға болады. Материалды баяндау кезінде сөйлеуімнің қарқынын, ырғағын сақтау керек, егер мен әр сөзді баяу, екпін түсіріп, ерекшелеп сөйлейтін болсам, онда бұл негізгі ой болатынын оқушыларға алдын ала түсіндіру керек, т.б. оны жазу керек.
Әдетте, лекция барысында проблемалық жағдайлар жасалады. Оқушыларға қойылатын проблемалық сұрақ – бұл алдыңғы ақпаратты шығармашылықпен қолдануды және кейінгі ақпаратты игеруді ұйымдастыруға, маңызды қорытындыларды дұрыс шығаруға, қажетті білім, білік, дағдыларды бекітуге болатын әдістеме.
Химиялық демонстрациялық тәжірибе маңызды рөл атқарады. Бұл химиядан саналы базалық білімге қол жеткізудің қажетті шарты ғана емес, сонымен қатар химиялық өндіріс технологиясын түсінуді жеңілдетеді, бақылауды дамытуға, байқалатын құбылыстарды түсіндіруге, ол үшін теориялық білімді пайдалана білуге, себебін анықтауға көмектеседі. және әсерлік қатынастар.
Семинарларда, химиялық шеберханаларда демонстрациялық экспериментпен бірдей мақсаттарға ие тәуелсіз оқу эксперименті кеңінен қолданылады. Ол оқушылардың практикалық дағдылары мен оқу уақытын ұтымды пайдалану дағдыларын қалыптастырады; дербестікті дамытады, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге мүмкіндік береді [6].
Оқыту үдерісін белсендіру оқушылардың қызығушылықтарының ерекшеліктеріне және нақты оқу міндеттеріне сәйкес ұйымдастырылған өзіндік жұмыстарын пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Өзіндік жұмыстың тиімділігі оқушылардың оқу процесінде оларға жеке және сараланған көзқараспен анықталады.
Танымдық іс-әрекетті белсендірудің осы түрлерінің барлығы білім мен дағдыны қалыптастыруға және бекітуге бағытталған [7].
Пайдаланылған әдебиеттер:
- Алексеев, М. Ю. Применение новых технологий в образовании / М. Ю. Алексеев, С. И. Золотова. Троицк, 2005. — 62 с.
- Щукина, Г. И. Активизация познавательной деятельности учащихся в учебном процессе / Г. И. Щукина. — М.: Просвещение, 1982. — 160 с.
- Аристова, Л. П. Активность учения школьника / Л.П. Аристова. — М.: Наука, 1986. — 150 с.
- Шамова, Т. И. Активизация учения школьников / Т. И. Шамова. М.: Педагогика, 1982. – 72 с.
- Замов, Л. В. Наглядность и активизация учащихся в обучении / Л. В. Замов. — М.: Просвещение, 1997. — 238 с.
- Чернобельская, Г. М. Теория и методика обучения химии / Г. М. Чернобельская. — М.: Дрофа, 2010. — 336 с.
- Кузнецова, Н. Обучение химии: учебное пособие / Н. Кузнецова. — С.-Пб.: КАРО, 2003. – 128 с.
ХИМИЯ САБАҚТАРЫНДА ЗЕРТТЕУШІЛІК ОҚЫТУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУДАҒЫ ТАНЫМДЫҚ ҚЫЗЫҒУШЫЛЫҚТЫҢ МАҢЫЗЫ
Убайдулаева Н.А., Оңайбаева Г.Ж., Шиланбаева Ы.А.
Қ.Жұбанов атындағы Ақтөбе өңірлік университеті, Ақтөбе қ.,
Қазақстан Республикасы