Abyroi.ART - "Абырой" ғылыми-әдістемелік орталығы
  • Басты бет
  • Олимпиада
    • Олимпиада ережесі
    • Олимпиада нәтижесі
    • «Тарих ата» — Қазақстан тарихы пәнінен республикалық олимпиада
  • Байқау
    • Байқау ережесі
    • Байқау нәтижесі
    • Мақатаев оқулары — жұмыс жолдау
  • Мақала
  • Сабақ жоспары
  • Байланыс
Іздеу
Ұстаздарға
  • Республикалық байқау
  • Ашық сабақ
  • Сабақ жоспары
  • Тәрбие сағаты
  • Сценарий
  • Сабақ презентациясы
  • Ғылыми жоба
  • Мақала
Оқушыларға & Студенттерге
  • Республикалық байқау
  • Реферат
  • Шығарма
  • Эссе
  • Курстық жұмыс
  • Дипломдық жұмыс
  • Біз туралы
  • Сертификат алу
  • Сайттың ескі нұсқасы
  • Жарнама орнату
© 2022 "Абырой" ғылыми-әдістемелік журналы. Барлық құқығы қорғалған.
Назарда Ауасыз тіршілік жоқ
Бөлісу
Хабарлама Толығырақ
Соңғы қосылғандар
«Мақатаев оқулары» байқауы нәтижесі — 31.03.2026
Байқау нәтижесі
«Абайтану» олимпиадасы нәтижесі — 26.02.2026
Байқау нәтижесі
Мақатаев оқулары республикалық конкурсы (Ақпан-Наурыз 2026)
Байқау ережесі
Абайтану олимпиадасы — Қаңтар-Ақпан 2026
Байқау ережесі
«Мақатаев оқулары» байқауы нәтижесі — 26.12.2025
Байқау нәтижесі
Aa
Abyroi.ART - "Абырой" ғылыми-әдістемелік орталығы
Aa
  • Басты бет
  • Олимпиада
  • Байқау
  • Мақала
  • Сабақ жоспары
  • Байланыс
Іздеу
  • Басты бет
  • Олимпиада
    • Олимпиада ережесі
    • Олимпиада нәтижесі
    • «Тарих ата» — Қазақстан тарихы пәнінен республикалық олимпиада
  • Байқау
    • Байқау ережесі
    • Байқау нәтижесі
    • Мақатаев оқулары — жұмыс жолдау
  • Мақала
  • Сабақ жоспары
  • Байланыс
ӘЛЕУМЕТТІК ЖЕЛІ
  • Біз туралы
  • Сертификат алу
  • Сайттың ескі нұсқасы
  • Жарнама орнату
© 2022 "Абырой" ғылыми-әдістемелік журналы. Барлық құқығы қорғалған.
Abyroi.ART - "Абырой" ғылыми-әдістемелік орталығы > Сабақ жоспары > Ауасыз тіршілік жоқ
Сабақ жоспарыАшық сабақ

Ауасыз тіршілік жоқ

Abyroi.ART
Abyroi.ART
Бөлісу
Бөлісу
САБАҚ:Мектеп: № 42 ЖББМ, Алматы қаласы,Әуезов ауданы
Күні:Мұғалімнің аты-жөні: Қуанышева Н.Б.
Сынып: 7 «А»Қатысқан оқушылар саны:12Қатыспағандар:0
Сабақтың тақырыбыАуасыз тіршілік жоқ
Осы сабақ  арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттарыМәтіндегі және графиктік кесте, диаграмма, сурет, шартты белгілері арқылы ақпаратты интерпретациялау. Жалғаулар мен шылауларды еске түсіріп, үндестік заңына орфографиялық нормаға сай жазу.
Сабақтың мақсаттарыОқушылардың барлығы: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.Оқушылардың көбі:Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.Оқушылардың кейбірі:Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
Бағалау критерийлеріЖеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Ауаның тіршілік үшін, табиғат үшін пайдасын біледі.Ауасыз тіршіліктің жоқтығын ұғынады.Зерттеу арқылы ауа және оның қасиеттері туралы біледі.
Осыған дейін меңгерілген білімҰлы дала табиғаты
Жоспар
Жоспарланатын уақытЖоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз)Дереккөздер
Сабақтың басы5 минутОй шақыру.Жұмбақтың шешімін табыңыз.Көзге ілінбейді,
Жұтсаң білінбейді.(Ауа)Немесе «Ол бар жерде бар ма, жоқ па,білмейсің,
Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің.»  (Ауа)Ауа деген не?  География пәнінен өткендеріңіз бойынша анықтама бере аласыздар ма?Ауа – жер атмосферасын құрайтын табиғи газдар қоспасы.Топтанайық1-топ. Сын есімдер тобы:Ауа қандай? Ауаның қасиеттері1. Көзге көрінбейді
2. Түссіз
3. Дәмсіз
4. Иіссіз
5. Жылуды сақтайды және т.б.2-топ. Зат есімдер тобы;  Ауаның құрамындағы химиялық элементтер: газ,сутек, көміртек,  аммиак, метан3-топ. Етістік тобы: жұтамыз, тыныстаймыз, ластаймыз, тазартамыз, өмір сүреміз.Барлық  топқа тапсырма. Сөйлем құрау:  Ауа деген не? Анықтама: Ауа – адамның, жануар мен өсімдіктер әлемінің тіршілік ететін ортасы.Сонымен  біз бүгін не туралы өткелі тұрмыз?Сабақтың тақырыбын, күннің ретін жазыңыздар.Сабақтағы мақсатымыз:Бағалау критерийіміз:
Сабақтың ортасы30 мин          Мағынаны тану:Тыңдалым. Атмосфераның құрамы. Жер шарын жан-жағынан атмосфера деп аталатын ауа қабығы қоршап жатыр. Ол жердің ішкі қабығы. Ауа дегенеміз әр түрлі газдардың қосындысы. Олардың ішіндегі ең көбі азот – N 78 % . Оттегі — O 21 % құрайды. Ауада азот көп болғанымен, тіршілік үшін ең маңыздысы -оттегі. Адам мен жануарлар оттегімен тыныстайды. Ол – кез келген организмнің тіршілігі үшін қажетті зат. Өсімдік те, жануарлар да оны ауадан алады. Бұдан басқа ауа құрамында көмірқышқыл газы бар. Ол жанудан және жануарлардың тыныс алуынан түзеледі. Бұл газдың ауа құрамындағы үлесі аз болғанмен (0,03 %), жердегі тіршілік үшін маңызы зор. Өсімдіктердің өсіп жетілуі (тіршілік) үшін қажет. Ауаның құрамына газдардан басқа су буы, түрлі шаң – тозаңдар кіреді. Атмосфераның төменгі шекарасы айқын, ол жер немесе су беті. Биіктік артқан сайын ауа сирей береді де, ақыр соңында ғаламдық кеңістікке ұласып кетеді.Сондықтан да жоғарғы шекараны дәл белгілеп айту қиын, шамамен 2-3 мың км шамасында бітеді. Төменгі қабатта ауа тығыз әрі ауыр болады. Ауа көзге көрінбейді, қолға ұстауға келмейді. Бірақ қайда барсақ та бізді қоршап тұр. Топтық жұмыс. Әр топ алдына флипчарт тасталады.Мәтінді тыңдап, атмосферадағы элементтердің пайызын  диаграммаға салыңыз.Топтар диаграммаларын келесі топқа беріп, екі жұлдыз бір ұсыныс бойынша бағалап шығады.Бағалау критерийі:·         элементтердің пайызын  нақты көрсете алған;·         диаграмманы үйлесімді қолданғанАйтылым:Тыңдалған ақпарат бойынша сұрақтарға жауап іздеңіз.Құрлықты құрайтын қанша континентті білесің?Жеті құрлықтағы  жануарлар мен өсімдіктердің тіршілік етуіне ауа мен климат қалай әсер етеді?Тіршілік бастапқыда суда басталып, біртіндеп жер бетіне көшті» дегенді қалай түсіндіңіз? Жазылым. 5-тапсырма.«Ауадағы  тіршілік көздері» деген тақырыпқа класстер құраТілдік бағдарҚазақ тіліндегі жалғауларды атаңыз.Көптік жалғаудың жалғауларын атаңыз, мысал келтіріңіз.Тәуелдік жалғау мен жіктік жалғаудың айырмашылығы қандай?Ұқсастығы неде?Мысал келтіріңіз.6-тапсырма. Тыңдалған мәтіндегі  сөздердің қандай жалғауда түрленіп тұрғанын анықта. Оларды кестеге салып, қолданыстағы мағынасын түсіндір.Әр жалғауға 3 мысалдан келтіріңіз.Мәтіндегі сөздеркөптіктәуелдіксептік Сабақты бекіту:«Ауа» сөзіне синквейн құру
1. Ауа
2. Мөлдір, түссіз
3. Өзгереді, ластанады, көрінбейді
4. Таза ауа денсаулыққа пайдалы
5. Атмосфера
 https://www.youtube.com/watch?v=kKTRWI4KIVk                                   
Сабақтың соңы5 минутКері байланыс «Алма ағашы» әдісіҮйге тапсырма: «Ауасыз тіршілік жоқ» эссе жазу. 

Басқа мақалалар

Қысқа мерзімі  сабақ жоспары        Қазақ  әдебиеті

Қысқа мерзімді жоспарСабақтың тақырыбы: Ұлы дала ұлағаттары

Органикалық қосылыстар жөнінде түсінік

Альдегидтер
