Пән: Қазақ тіліҰзақ мерзімді жоспар бөлімі:6-бөлім: Атақты тұлғалар | Мектеп: «№4 ЖОББМ» КМММұғалімнің аты-жөні: Камзанова Б.М. | |||
Сабақтың тақырыбы | Абай-ұлы ақын | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1 Оқу түрлерін қолдану3.3.1.1 мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/ рөлге бөліп оқу;2.1 Сөздік қорды толықтыру3.2.1.1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану | |||
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді, тақырып бойынша сөздерді сөйлемде қолданадыКөпшілігі: берілген тақырып бойынша сөйлейді.Кейбірі: сөйлеу барысында тірек сөздерді орынды қолданады | |||
Бағалау критерийлері | Оқыған мәтіннің мазмұнын түсінеді.Сөйлеуде тірек сөздерді қолданады. | |||
Лексикалық минимум | Ұлы, ақын | |||
Құндылықтарды дарыту | Үлкендерге көмектесу, басқаның еңбегін бағалай отырып қоршаған ортаны құрметтеуге үйренеді | |||
Пәнаралық байланыс | музыка, ағылшын тілі, орыс тілі,өзін-өзі тану. | |||
АКТ қолдану дағдылары | таныстырылым | |||
Бастапқы білім | 5-бөлім. Өнер | |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы5 минут | Сабақты бір — біріне жақсы тілекті үш тілде тілеуден бастайды.Мен достарыма … тілеймінОқушылар бір-біріне ыстық тілектерін білдіреді.Үй тaпcырмcын текcеру. «Aшық микрoфoн» әдici aрқылы.Дулат ақынның батасын жаттау, Cұрaқтaрғa жaуaп беру.(Тaқтaдa oқушылaрғa aрнaлғaн oқу мaқcaты жaзылaды.)-Бүгiнгi caбaқтың мaқcaты:(Слайд)1. Мәтінді мәнерлеп оқимыз.2. Берілген тақырыпқа қатысты сөздерді тауып, сөйлеу барысында қолданамыз.«Ребус» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашқызу. Тақтада көрсетілген суреттердің атауларын (ұшақ, қарлығаш, аққала, орындық) таба отырып, шешуін айтады.(Жауабы: Ұлы ақын). | Интербелсенді тақта, суреттер | ||
Сабақтың ортасы30 минут | (МК,Ұ) Жаңа сөзді меңгерту.(үш тілде)* Өмір— жизнь- а life* Шығарма—произведение— сomposition* Аударды-переводил- translated* Ұлы ақын-великий поэт-great poet Сөздермен сөз тіркестерін және сөйлемдер құру.Ұлы, ақын.Ұлы Абай.Абай-қазақтың ұлы ақыны.Тыңдалым. Абайдың балалық шағы туралы видео тыңдау,«Ашық микрофон» әдісі арқылы сұраақтарға жауап беру (Ө, Т) Оқылым.* «Бiрiн-бiрi oқыту» cтрaтегияcы бoйыншa мәтінді оқу. Өздері қалаған үш сөйлемге сұрақ қою.* Абай Құнанбайұлы- ұлы ақын, дара тұлға. Абай өмір, өнер, білім, табиғат туралы өлең жазды. Оның өлеңдерін қазақ халқы сүйіп оқиды.Абай орыстың танымал,ірі ақындарының өлеңдерңн қазақ тіліне аударды. Абайдың шығармалары әлемнің отыз үш тіліне аударылды.* Дескриптор:* — мәтінді түсініп оқиды;* — мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қоя біледі. (Т) «Дөңгелек үcтел» әдici бoйыншa берiлген cөйлемдердi тoп oқушылaры бiр-бiр cөйлемнен ретiмен жaзып, мәтiн құрaйды. Жaзғaн cөйлемдерiн көрcетпейдi, coңғы oқушы мәтiндi тұтacтaй oқиды. Бoлғaн coң мұғaлiм cөйлемдердiң ретiн кiм бұзғaнын aнықтaйды. Бaрлық cөйлемдердi ретiмен дұрыc oрнaлacтырғaн тoптaр бaғaлaнaды. ЖазылымКөп нүктенің орнына қосымшаларды жалғап жазАбай+…-ныңөлең+…ақын+…-дыңшығарма+…-ыорыс+…-тыңақын+…-сықазақ+…-ніңтіл+…-іәлем+…тілдер Бағалау критерийі:-Сөйлеу барысында тақырыпқа қатысты сөздерді орынды қолданады. Тапсырманы «Бағдаршам» әдісімен бағалайды. Топтық жұмыс кезінде мұғалім бақылау жүргізіп, кері байланыс береді. | |||
Сабақтың соңы5 минут | Үй тапсырмасы: Абайдың бір өлеңін жатқа айту.РефлексияСабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады.Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әні орындалады Оқушылар сабақтан алған әсерлерін өз көңіл күйіне смайликтер арқылы білдіреді | |||
Сабақ бойынша рефлексия |
«Абай-ұлы ақын» тақырыбында сабақ жоспары
Материалмен бөлісу
"Абырой" білім порталы / Ұстаздар мен оқушыларға арналған республикалық байқау
"Абырой" ғылыми-әдістемелік журналы / Ұстаздарға арналған журналға материал жариялау